Programe pentru gaming

#1
Daca ai un pc foarte bun si vrei sa stii când trebuie sa te opresti din OC sa nu ti plesneasca placa video, sau vrei sa stii când sa iti iei un nou cooler la procesor, m am gandit ca din umilul meu sistem de gaming sa recomand cateva programe ce mi au folosit mie.
  • Msi after burner = cu acest program poti regla viteza fan coolerului la placutza video, potui face overclocking si poti vedea temperatura placii video, dupa 80 de grade nu e bine, asa ca incercati sa nu o solicitati prea mult :)
  • Open Hardware monitor - arata diferita statistici, cum ar fi temperatura procesorului, cati Wati se consuma la un moment dat (ca sa stii daca mai duce mult sursa) si puterea de lucru a fiecarui nucleu din procesor. Sa tineti cont ca un procesor cu temperatura de 70 de grade e ok, dar peste 80 deja nu e bine. (la intel) iar la amd, sa nu treaca de 70-75.
  • Cpuz- In caz ca nu le ai cu calculatoarele programelul asta, iti arata ce placa de baza ai, ce rami etc.
  • Oc guru 2, pentru cei cu nvidia, este mult mai versatil si mai usor de folosit decat msi, parerea mea, reglezi mai usor viteza coolerului si ai mai multe programe pe care le setezi in functie de ce jocuri abordezi.
Astea sunt programele de le folosesc eu, mai sunt si altele pe care nu are rost sa le mentionez, fraps pentru fps si pentru poze in jocuri, mirilis pentru recording.
o sa revin cu o demonstratie cum faci overclocking, si altele, dar acum nu am avut timp.
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator