[Serial] Sherlock (2010)

#1
Descriere:

Imagine
Un serial facut pentru oameni carora le place sa gandeasca, si nu sa se distreze, un serial ce descrie pe Sherlock in momentele moderne ale lumii acesteia si transcrie toate povestile scrise de Autor in opera cinematografica. Puteti urmari experisivitatea emotionala si inteligenta unui om ce incearca sa rezolve diferite mistere, cu ajutorul lui Dr Watson.
Da, eu am scris asta , nu am luat de pe wikipedia sau imdb cum faceti voi :) (mai ganditi si voi e gratis)
An aparitie: 2011
Genul: Drama, Mistery
Actori (Minim 4):
Benedict Cumberbatch -unul dintre cei mai buni actori, cu un potential urias, mai ales dupa serialul Sherlock, acum va juca si in Dr. Strange
Martin Freeman - e imposibil sa nu l stiti, a jucat in Hobitul :)
Andrew Scott -nu mi a placut atat de mult prestatia lui, in sensul ca mi a placut mai mult de alt actor din filmul Sherlock Holmes dar in acest serial a fost genial, chiar peste asteptari
Mark Gatiss -Mycroft Holmes, mi a placut mai mult de personajul acesta decat de cel din adaptarea Filmului Sherlock, e mai bine facut. Si mai sufletist. Ca sa fac o paralela si cu serialul Elementary, acesta apare mult mai des in viata lui Sherlock si chiar sunt buni prieteni, in elementary Sherlock il detesta pe Mycroft si e mult mai arogant.

Trailer:


Nota IMDb: 9,2 :) isi merita nota
Nota personala: 9.8 (i as da 10 dar am vazut multe seriale mai bine facute, asa ca ramane un 9.8 desi totul e genial in serial)
Propria parere: Sunt un fan Sherlock novice, inca de la aparitia filmelor din 2010, nu am vazut filmele din 19xx pentru ca nu imi plac filmele vechi de fel. M a impresionat mult jocul lui Sherlock, mai presc al lui Benedict, sincer e un rol facut genial, mult mai bine realizat decat Robert Downey Jr. ,desi acela are si el plusurile lui. Prefer acest serial pentru a vedea ceva interesant, pentru a vedea ca si un geniu are sentimente si e acelasi om ca si noi, pentru a vedea ca rautatea se naste din prea multa inteligenta. (da asta trebuie sa intelegeti, un om fiind prea inteligent, la un moment dat se plictiseste de viata lui si incepe sa faca lucruri nefaste, cam asa e si cazul lui Moriarty) asistam la o incercare a lui Moriarty, jucat decent si chiar seamana putin cu joker, de al face pe Sherlock(întocmai cu incearca jocker cu batman) sa inteleaga ca el e prea inteligent pentru aomenii din oras, si ca nimeni nu il intelege decat el. Dar la final Sherlock, cu ajutorul partenerului sau, (imi place mult chimia dintre el si watson, desi e mai bine facuta in elemantary) reuseste sa reziste si sa dezlege mistere.
Aceste serial se numara printre favoritele mele, incluzând si altele ca Game of Thrones, Vikings, chiar si Breaking bad.
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Re: [Serial] Sherlock (2010)

#2
Aceste informatii, nu contin spoiler puteti citi fara ezitare.

sincer pe mine nu m a impresionat atat de mult episodul 2 sezonul 4, poate pentru ca a fost destul de incet, si eu nu am prea multa rabdare. sincer mi a placut si 1 desi a fost cam rapid.

Oricum, dupa ce vezi ep 2 stai putin si meditezi eu sincer am facut asta ) e destul de complex, e mult prea complex parerea mea, iar daca ar fi sa ii dau o nota in modul in care le a iesit, pot spune ca aproape perfect. dar nu ma uit la Sherlock doar pt o opera cinefila sau cum se zice, ma uit ca sa vad ceva interesant. nu ceva perfect , de asta mie nu mi a placut atat de mult. pt ca nu e Sherlock, e un episod facut magistral si atat.

pers negativ a fost jucat poate peste asteptari, un om extrem de rece, si sincer, iti dai seama daca te uiti mai atent la el, ca el chiar ascunde ceva. face o față de om vinovat atunci când incearca sa se scoata cu o gluma. totusi , nu depaseste villain ul meu preferat anume moriarty din Sherlock Holmes a game o shadows, deoarece acest personaj pare sa fi fost la sfarsit doar un simplu intrument de uncidere, pe când moriarty din acel film avea o credinta, faptul ca era inevitabil ceea ce facea el , oricum se intampla.

Anyway, de asta sunt mare fan Sherlock, imi place sa citesc si eu oamenii. si imi place mereu dramatismul din unele episoade de te fac sa te intrebi, lucruri despre viata. si sa meditezi, pentru ca mi am dat seama ca viata e prea scurta ca sa o traiesti facand aceleasi lucruri obisnuite zi de zi, trebuie sa evoluezi sa acaparezi tot ce mai frumos si sa meditezi, asa vad eu. probabil si influenta ep 2 m a facut sa scriu toate astea
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Re: [Serial] Sherlock (2010)

#3
Atentie ! spoilere ultimul episod sez 4

Am vazut si eu intr un final, ultimul episod. am ezitat, când am auzit cat de prost e, si da, e ciudat. poti sa controlezi oamenii daca stii unde sa i lovesti, parerea mea. daca ii citesti. le vezi slabiciunile si le pui la indoiala tot ceea ce stiau eu pana acum. dar asta inseamna ca ei sa aiba un psihic slab. tu ca guvernator sa fii la inchisoare si sa ai psihic slab... sunt slabe sanse. in fine sa treceme peste, mi a placut episodul. cu cat esti mai inteligent, cu atat esti mai predispus sa iti controlezi mai greu emotiile, iar eurus ca este doar o fata care doreste dragoste, nu e ceva ce m a dezamagit in episod, mie mi a placut. ea doar a vrut sa l faca pe Sherlock sa inteleaga.
In fine, nu am capacitatea sa evaluez fiecare test al ei, dar mie personal mi a placut episodul, dar prea complex si prea .. nu stiu cum sa zic. celelalte sezoane parca nu au fost asa. sper , daca vor mai face, sa revina la vechea reteta, pentru ca tin sa devina, destul de ireale, si sa aiba un deznodamant cam slab. cum s-a si intamplat. toata drama s-a terminat dintr o data si eurus era doar o fata care doarea sa l faca pe Sherlock sa inteleaga si afectata ca nu avea nici un prieten.

Acum adaug ceva, in apararea ei, cu cat esti mai inteligent si stii mai multe cu atat toata lumea ti se pare mai mohorata, si nu gasesti nimic sa vorbesti cu cineva. dar ea il avea pe Sherlock , si nu stia cum sa ii arate,ca , si ea are nevoie de el. Ea, cred eu, era destul de orgolioasa sa i zica. simplu.

Înapoi la “Seriale”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori