[Tutorial IT]Cum se instaleaza Wndows 8 - Instalare cu poze

#1
Nume Tutorial:Cum se instaleaza Wndows 8 - Instalare cu poze
Descriere:Cum se instaleaza Wndows 8 - Instalare cu poze
Download:
Windows 8 x86: Link
Windows 8 x64: Link
Virtual Box:Link
Autor:Anonim
Sursa (Link-ul oficial): Propria parere:Util.
Tutorialul:
Pasul 1
Trebuie sa descarcam Windows 8 si Virtual Box.

Nu uitati sa faceti un DVD bootabil cu sistemul de operare.
Pasul 2
Dupa ce am descarcat si instalat Virtual Box trebuie sa ne setam calculatorul pentru noul sistem de operare. Cand rulati Virtual Box ar trebuii sa va apara imaginea:
Imagine
Pasul 3
Click pe butonul albastru New, va aparea o fereastra noua unde o sa fim rugati sa completam cu cateva date, apoi Next.
Imagine
Pasul 4
Pe noua pagina suntem rugati sa alegem memoria RAM pe care o vom folosi pe noul sistem de operare.
Imagine
Pasul 5
La acest pas trebuie sa alegem memorie ce o va ocupa noul sistem de operare din HDD (va ocupa start-up (default 20 GB))
Imagine
Apoi sa alegem tipul, daca suntem pe propriul calculator alegem VHD (Virtual Hard Disk)
Imagine
Alegem tipul de stocare al datelor Dynamic Drive sau Fixed Drive. Eu recoamand Dynamic Drive pentru ca datele sa fie stocate pana cand va ajunge la maximul de spatiu pe HDD.
Imagine
Dupa aceasta o sa fim intrebati cat spatiu vom aloca pentru noua partitie.

Pasul 6
Acum ca am ajuns la finalul setarilor trebuie sa confirmam ca setarile sunt bune. Odata confirmate suntem mai aproape de instalarea noului Windows !

Pasul 7
Odata ajunsi din nou pe pagina principala din Virtual Box vom observa setarile adaugate. Click pe setarile facute si START (butonul verde de sus)
Imagine
Introduceti DVD-ul in CD/DVD ROM si alegeti partitia apoi Next.

Pasul 8
Ca si la Windows 7 avem aceeasi fereastra de Start al instalarii. Alegeti optiunile dorite si click pe Next.'
Imagine
Folositi aceeasi pasi ca la instalarea unui sistem de operare Windows 7.

Pasul 9
Ajungi la optiunile: Upgrade si Custom (advanced) alegeti Custom (advanced)

Pasul 10
La fel ca si la instalarea Windows 7 o sa fim rugati sa alegem partitia de instalare.
Imagine
Pasul 11
Dupa setarile facute sistemul de operare se va instala singur, tot ceea ce mai ramane de facut este sa asteptam si sa completam ceea ce ne va aparea pe parcurs, optiuni de genul: Internet Connection, Update, Firewall etc.
Si sa nu uitati de:

Product Key:
DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J Key-ul oferit de Microsoft

DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J
N-am cerut la nimeni niciodata,
Chiar de-a fost sa rabd, in viata mea.
Am dat totul fara nici o plata,
Nevoind nimic sa mi se dea.

@Virgil Carianopol
Vezi-ti de treaba si retine:
"E treaba ta sa spui ce vrei si sa nu conteze pentru nimeni".

@Kazi Ploae

Re: [Tutorial IT]Cum se instaleaza Wndows 8 - Instalare cu p

#2
Pozele au expirat, in caz ca vreti sa instalati Windows 8 puteti urmari si acest tutorial
https://www.youtube.com/watch?v=tEMCx-rY9zs
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Înapoi la “Tutoriale IT”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori