[Tutorial] Cum sa creezi o zona de unde cumperi arme

#1
Nume Tutorial: Cum sa creezi o zona de unde cumperi arme
Descriere: Cum sa creezi o zona de unde cumperi arme
Download:
Autor: Anonim
Sursa (Link-ul oficial):
resursecs.com
Propria parere: Enjoy!
Tutorialul:
Buy zone este aceea zona in care va puteti cumpara arme, de exemplu pe fy_snow va apare ca sunteti in buyzone, dar nu puteti cumpara arme, pe dust2 in baza puteti cumpara arme, dar in afara ei nu, iar pe hartile de ka_ nu puteti lua de nicaieri arme, si va voi arata cum sa faceti asta ;smile2;

Pentru inceput am creeat o harta mica, cu cate 5 sloturi pentru fiecare echipa, am si facut un "gardulet" in jurul lor ca sa intelegeti mai bine ;smile2;
Imagine

Iar jos in poza am si eu specimenele mele care ma deranjau :))) cu buzz si tot tacamu ...

Acum va voi arata metoda de pe dust2 cu buyzone on baza pentru echipa t si pentru echipa counter, deci in prima poza vedeti ca spawnurile sunt pe o zona cu iarba, acolo in acea zona voi face un block cu textura aaatrigger (eu am facut in ambele baze ca sa le am), adica asa ceva:
Imagine

Acum ma duc in spawnul tero unde am facut acel block cu aaatrigger, il selectez si apas CTRL + T sau click dreapta pe el si dam Tie to entity, acolo alegem func_buyzone si ca sa fie doar buy zone de tero la Team alegem Terrorist
Imagine

Aceeasi metoda si la Counter doar ca la Team alegem Counter-terrorist
Imagine

Si am terminat cu metoda de pe dust2 ...

Acum ca nici o echipa sa nu poata cumpara arme, este aceasta metoda (mai intai stergem buyzone de t si ct care leam facut)

Mergem unde vrem noi pe harta, selectam entity tool si creem o entitate, acum selectam entitate si o modificam in info_map_parameters, unde aceasta entitate ne permite sa activam buyzone pentru ce echipa vrei si raza bombei, dar pe noi ne intereseaza buyzone in acest tutorial.
Deci la Weapon Buying:
- ca sa poata cumpara oricine de pe harta arme din spawn alegem both teams can buy guns
-ca sa poata cumpara doar counter arme din spawn alegem only CT's can buy guns
-ca sa poata cumpara doar terro arme din spawn alegem only T's can buy guns
Imagine

Acum alta metoda este sa pune sa zicem intro casa buyzone pentru ambele echipe [ cum am facut eu in aim_joinet ]
Creez in acel loc un block cu aaatriger, il fac func_buyzone si la Team aleg all teams
Imagine
Imagine

Înapoi la “Tutoriale Mapping”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori