[Tutorial Phpbb] De Alex - Cum sa modifici numele de la lege

#1
Cu toții știm că numele de la Legendă, Anume cele trei mari și tari : Administratori, Moderatori Globali, și ultimul Registered Users nu se pot modifica din ACP.
Cred că se pot ascunde, dar asta nu mai știu deoarece nu am mai intrat in ACP de 2 ani.
Așa că, din ce imi amintesc, să vă zic cum faceți să modificați numele acestea 3, FĂRĂ să mai faceți alte grupuri și să umpleți baza de date.
Primul pas este să intrați pe host, pe ftp și să accesați languages mi se pare, dacă nu e așa modific, așa, apoi să căutați Linia ,,ADMINISTRATORS" , limba este în engleză, așa că, fac o paranteză, noi când aplicăm pachetul de limbă română numele lui se schimbă în ,,Administrator" și de aceea noi o să îl modificăm.
Ne uităm după săgeată și în dreapta vom vedea că scrie Administrators sau Administrator dacă este în română. Vom scrie acolo ce nume vrem noi, fără să ștergem acele ghilimele, adică să fie ceva de genul

Cod: Selectaţi tot

'ADMINISTRATORS => 'Admin'


Așa faceți și cu Moderatorul Global, veți pune în loc de 'G_Moderators' și veți vedea în dreapta numele acela stabilit.Veți aplica ce nume vreți, lăsați ghilimelele.

După ce a-ți făcut toate acestea, salvați fișierul, e de preferat să folosiți un editor de texte bun, cum ar fi Notepad ++ pentru a găsi câmpurile mai bine.
Și, după aceasta, gata, a-ți modificat grupurile fără să mai umpleți baza de date cu altele și a-ți făcut o treabă bună.




Tutorial creat de Alex, alias Kuribo pentru Europacs. Tutorialul acesta a fost postat pentru prima oara pe vechea comunitate gothic cs, așa că, se înțelege că este și pe alte comunități.
Autorul pe atunci eram eu cu numele de D4aelicios.


Numai bine!
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Înapoi la “Tutoriale Forum Originale”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

cron