[Tutorial JS] Despre jQuery - introducere

#1
Nume Tutorial: Despre jQuery - introducere
Descriere: Despre jQuery - introducere
Download:
Autor: Anonim
Sursa (Link-ul oficial):
tutorialeonline
Propria parere: Folositor.
Tutorialul:

jQuery este o librărie Javascript ce simplifică managementul unui document HTML : navigarea, eveniment handling, animaţiile, interacţii Ajax pentru web development etc. Ţinta acestei librării este de a schimba (în bine) modul cum Javascript-ul interacţionează şi îşi lasă amprenta asupra muncii noastre. Nu e nimic de comentat când putem spune, că aceleaşi efecte le obţinem cu javascript, însă probabil va dura “puţin” pentru a face o implementare de acel gen.
În spatele acestei platforme lucrează o armată de oameni, extrem de bine pregătiţi, asigurându-ne regulat îmbunătăţirea acestei tehnologii extrem de vitale, aş putea spune eu. Lor trebuie să le mulţumim când facem ceva în jQuery.
Ce m-ar convine să aleg această librărie?

Întrebarea evidentă în orice situaţie. Nu există ceva mai bun? Nu ştiu ce să răspund la această întrebare. Poate faptul că dimensiunea fişierului dependent este de 19KB (micşorat şi compresat) sau cine ştie, suportul pentru CSS 1-3 şi browserele IE 6+, Firefox 2+, Safari 2+, Opera 9.0+ şi Chrome te pot ajuta să-ţi răspunzi singur la întrebare.
Cred că nu sunt singurul care acordă încredere acestei librării având în vedere faptul că este folosită intensiv de diverse companii şi proiecte internaţionale foarte importante printre care putem spune că găsim şi : Google, Dell, Digg, Technorati, Mozilla, Wordpress, Drupal etc. Mă îndoiesc că toate aceste proiecte ar fi acordat o asemenea încredere librăriei dacă aceasta chiar nu merită.
Un alt avantaj al acestei platformei îl constituie volumul mare de articole şi tutoriale ce au fost scrise despre această tehnologie, precum şi documentaţia extrem de cuprinzătoare a acestei librării. Cred că acestea pot constitui un alt avantaj al platformei.
Un exemplu de cod jQuery

Corect, am ajuns şi la acest pas în care vom arăta puterea acestei librării. Nu voi spune nimic mai mult decât, hmm, “click placut”. )

Cod: Selectaţi tot

 jQuery(document).ready(function() {
    jQuery("#exempluj").click(function() {
       jQuery("p.test").addClass("postauthor").show("slow");
    });
 }); 

Înapoi la “Tutoriale JS”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori